Polub nas w mediach społecznościowych aby nie przegapić informacji o promocjach i nowościach

Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Facebooku Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Instagramie Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na YouTube Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata w Google

Woda mineralna a woda filtrowana

0
Woda mineralna a woda filtrowana

Woda z kranu przez wiele lat cieszyła się w Polsce złą sławą. W obawie przed jej niekorzystnym wpływem na zdrowie zawsze piliśmy ją przegotowaną. Niektórzy w ogóle rezygnowali z korzystania z tzw. kranówki do celów spożywczych, zastępując ją butelkowaną wodą mineralną. Od pewnego czasu popularność zyskały filtry uzdatniające wodę z kranu. Dzięki nim część Polaków zaczęła odnosić się do niej z większym zaufaniem. Czy filtrowana woda rzeczywiście jest zdrowa? Jakie są jej walory w porównaniu z wodą mineralną?

 Dlaczego wodę z kranu powinniśmy filtrować?

Czystość wody wodociągowej przez wiele lat rzeczywiście pozostawiała wiele do życzenia. Do picia kranówki nie zachęcało także jej uzdatnianie najtańszą metodą, czyli z użyciem chloru, który sprawiał, że stawała się po prostu niesmaczna i miała nieprzyjemny zapach. Ostatnie lata przyniosły spore zmiany. Dzięki rozmaitym regulacjom prawnym do wodociągów trafiła wysokiej jakości, mikrobiologicznie i fizykochemicznie czysta woda, którą – teoretycznie – można pić prosto z kranu.

 

W praktyce znajdująca się pod ścisłym nadzorem sanepidu woda często dociera do naszych mieszkań przez rury, które nie były wymieniane od dziesięcioleci. Nawet jeśli pozbawiona jest bakterii czy grzybów, przenika do niej – często na ostatnich odcinkach instalacji – wiele szkodliwych dla zdrowia związków, np. żelaza, ołowiu czy miedzi. Szklanka kranówki z pewnością nam nie zaszkodzi, ale wypijanie codziennie dwóch litrów (zgodnie z zaleceniami dotyczącymi diety wodnej) – już tak.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

DLACZEGO WARTO PIĆ WODĘ Z WYSOKĄ ZAWARTOŚCIĄ MAGNEZU?

Czy wiesz, że dieta przeciętnego Polaka zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na magnez w zaledwie 60-70%? Dorosła osoba potrzebuje aż 300-400 mg magnezu. Czytaj więcej >

 

 

 

 

Woda mineralna a woda filtrowana

 


Dlaczego warto pić wodę mineralną zamiast wody z kranu?

Najkorzystniejszym dla nas rozwiązaniem powyższego problemu jest picie wody mineralnej. Ta bowiem pozyskana bezpośrednio z dziewiczych źródeł, a następnie zamknięta w sterylnej butelce, które zapewnia jej stabilny skład i najwyższą czystość. Na tym jednak nie kończą się jej zalety. Nawet najlepiej odfiltrowana woda z wodociągów nie może równać się smakiem z takimi wodami, jak Sole Arte czy Icelandic Glacial i nie stanowi równie neutralnej bazy dla herbaty, kawy i gotowanych potraw. Wybierając filtrowaną wodę z kranu tracimy też przyjemność picia smakowitych wód gazowanych, takich jak Borjomi lub VHC Barcelona – doskonale gaszących pragnienie w upalne dni i świetnie wspomagających trawienie dzięki naturalnemu nasyceniu dwutlenkiem węgla.

 

Niezwykle istotną korzyścią związaną z piciem wody mineralnej jest fakt, że w ten sposób dostarczamy organizmowi niezbędnych w codziennej diecie pierwiastków, m.in. znacznej ilości magnezu i wapnia, a także takich cennych dla zdrowia związków, jak wodorowęglany czy siarczany. W wodociągach płynie woda niskozmineralizowana. Stężenie zawartych w niej minerałów obniża się dodatkowo po odfiltrowaniu. Wprawdzie niektóre filtry sztucznie mineralizują kranówkę, ale i tak ma ona nawet kilkadziesiąt razy mniej składników mineralnych niż wysokozmineralizowana woda butelkowana.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

PICIE WODY A ODPORNOŚĆ NA BAKTERIE I WIRUSY

Picie wody kojarzy nam się przede wszystkim z upałami. W chłodne dni znacznie chętniej sięgamy po rozgrzewającą herbatę, a butelka ulubionej wody Evian nie wydaje się tak kusząca, jak w środku lata. Czytaj więcej >

Dlaczego warto pić wodę mineralną zamiast wody z kranu?

 


Czy woda filtrowana jest bezpieczna dla zdrowa?

Zaletą używania do celów spożywczych kranówki są niskie koszty takiego rozwiązania. Dlatego wiele osób decyduje się na jej filtrowanie. Stosowane w domach filtry mechaniczne – montowane centralnie (w domach jednorodzinnych), bezpośrednio w punkcie poboru wody (np. pod zlewozmywakiem) albo w dzbankach – służą oddzieleniu od wody wspomnianych już związków chemicznych, a także mułu czy piasku. Jaka jest skuteczność takich urządzeń?

 

Najczęściej wybierane, tanie filtry do wody nie usuwają z niej wszystkich zanieczyszczeń. Nie radzą sobie choćby z toksycznymi azotanami. Decydując się na modele z nieco wyższej półki, uzyskujemy wodę wolną od szkodliwych związków chemicznych, ale także od tych, które służą naszemu zdrowiu, czyli jonów wapnia czy magnezu. Najlepsze, ale zarazem najdroższe z urządzeń skutecznie oczyszczają wodę, a nawet uzupełniają ją minerałami, ale w ilości, która nie może zaspokoić naszych codziennych potrzeb.

 

Stosowanie domowych filtrów niesie z sobą pewne niebezpieczeństwo. Wystarczy bowiem, że zapomnimy je w porę wymienić albo że zostaną poddane działaniu niekorzystnych czynników (np. letnich upałów), a do pitej przez nas wody trafią wszystkie nagromadzone w nich, szkodliwe związki. Dlatego oszczędność polegająca na filtrowaniu wody jest pozorna. Nasze zdrowie i dobre samopoczucie, o jakie najlepiej zadbamy, pijąc wodę mineralną, są bowiem bezcenne.

 

 

 

 

Czy woda filtrowana jest bezpieczna dla zdrowa?

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium