Producent
- Badoit (2)
- Bilinska (3)
- Black Detox Water (1)
- Borjomi (9)
- Cana Royal (1)
- Chateldon (1)
- Donat (2)
- Dziedzilla (1)
- Ferrarelle (2)
- Gaudianello (1)
- Gerolsteiner (4)
- Hanna (1)
- Jamnica (2)
- Jermuk (1)
- KOBI (1)
- Mehrner Quelle (1)
- Mila Muszyna (2)
- Muszynianka (6)
- Nabeghlavi (2)
- Orezza (1)
- Pedras Salgadas (1)
- Radenska (1)
- ROI Waters (1)
- Rudolfuv Pramen (2)
- Saint-Géron (1)
- Sairme (2)
- Słotwinka (1)
- Szczawa (2)
- Vals (1)
- VCH Barcelona (6)
- Zajecicka Horka (1)
- Zuber (1)
Rodzaj karbonizacji wody
Łączna mineralizacja TDS mg/l
Zawartość magnezu
Zawartość sodu
Zawartość wapnia
Zawartość potasu
Zawartość wodorowęglanów
Zawartość krzemionki
Wody zawierające się w tej kategorii to wody, które posiadają co najmniej 600 mg/l składnika mineralnego o nazwie wodorowęglany. Związek ten wspomaga układ trawienny i perystaltykę jelit oraz zapobiega zaparciom. Woda pomaga także w rozcieńczaniu soków żołądkowych, ułatwiając trawienie pokarmu. Ważne jest jednak, aby pić wodę w umiarkowanych ilościach i w sposób regularny, dostosowując spożycie do indywidualnych potrzeb organizmu.
Dowiedz się więcej na temat mineralizacji wód w artykule "Naturalna woda mineralna – co to znaczy wedle przepisów prawa?".
Woda na trawienie
Sporadyczne problemy z trawieniem dotykają większości ludzi. Ból brzucha, uczucie pełności, pieczenie w przełyku, nudności, zaparcia... można ich doświadczać od czasu do czasu, np. w wyniku zjedzenia ciężkostrawnego posiłku. Istnieją też osoby, które niestety zmagają się z przewlekłymi problemami trawiennymi, dokuczającymi im znacznie częściej niż tylko po obfitych posiłkach. Wymienione wcześniej dolegliwości trawienne są bardzo uciążliwe i mogą znacząco zmniejszać komfort życia, dlatego większość osób, która ich doświadcza, poszukuje skutecznego remedium, które szybko wpłynie na poprawę trawienia. Wiele osób sięga w takiej sytuacji po preparaty na niestrawność dostępne w aptece lub szuka informacji o tym co pić na trawienie i pędzi do sklepu po zioła na trawienie, takie jak np. mięta pieprzowa, mniszek lekarski czy koper włoski. Oczywiście oba te rozwiązania są jak najbardziej w porządku, ale chcielibyśmy przedstawić alternatywę, o której niewiele osób wie lub pamięta: to woda na trawienie. Jednocześnie przypominamy, że jeżeli dolegliwości ze strony układu pokarmowego występują często i są uciążliwe, należy skonsultować się z lekarzem.
Co pomaga na trawienie? Woda z wodorowęglanami
Już samo utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu wspomaga trawienie — reguluje pracę jelit, ułatwia wchłanianie składników odżywczych, zapewnia odpowiednie warunki dla mikrobioty jelitowej... Jednak woda wodzie nie równa — niektóre z nich mają skład chemiczny, który jest szczególnie ukierunkowany na konkretne problemy trawienne.
Woda, która może wspomagać pracę układu pokarmowego, to woda, która zawiera co najmniej 600 mg wodorowęglanów w litrze. Czym są wodorowęglany? To wodorosole kwasu węglowego (H₂CO₃), które w wodzie ulegają dysocjacji na kationy metali (np. K+) i aniony wodorowęglanowe (HCO₃-).
Co sprawia, że wodorowęglany mają pozytywny wpływ na układ trawienny i w jakich przypadkach mogą przynieść ulgę? Wodorowęglany w wodzie mają działanie alkalizujące, dzięki czemu pomagają zwalczać przykre objawy nadkwasoty, czyli nadmiernej produkcji kwasu solnego przez komórki okładzinowe w błonie śluzowej żołądka. Do tych objawów można zaliczyć m.in. ból w górnej części brzucha, pojawiający się kilka godzin po spożyciu posiłku. Zbyt intensywne wydzielanie soku żołądkowego może też podrażniać nabłonek dwunastnicy, czyli początkowego odcinka jelita cienkiego.
Picie wody na trawienie może pomóc też osobom zmagającym się z chorobą refluksową przełyku. W przebiegu tej choroby dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości opisywane jako pieczenie za mostkiem czy palenie w przełyku, czyli zgagę. Woda na trawienie może szybko zneutralizować kwas, a co za tym idzie — uczucie pieczenia — i ukoić podrażnioną śluzówkę przewodu pokarmowego w górnym odcinku.
Czy taka woda ma zastosowanie również przy zaparciach? Tak! Doskonałym przykładem jest tutaj np. woda Donat Mg, która reguluje pracę układu pokarmowego w dolnym odcinku — pobudza perystaltykę jelit (poprawia ruchy jelit), dzięki czemu ma działanie przeczyszczające.
Woda, która ma więcej niż 600 mg wodorowęglanów w litrze, nie tylko poprawia procesy trawienne — ma też dobroczynny wpływ na metabolizm. Przykładem może być woda Zuber, która obniża poziom glukozy we krwi, zwiększa spalanie tłuszczów i przyspiesza spadek masy ciała.
Duża część wód leczniczych z wodorowęglanami stymuluje wydzielanie żółci, która jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczów.
Nie musisz już zastanawiać się co pić na trawienie. Woda Moda przychodzi z pomocą — wystarczy, że odwiedzisz kategorię "na trawienie" i odkryjesz bogaty asortyment wód z wodorowęglanami! W opisie każdego z produktów znajdziesz szczegółowe informacje na temat jego działania leczniczego.