
Woda stanowi około 60% masy ciała każdego z nas i wchodzi w skład każdej komórki ludzkiego ciała. Od jej zasobów zależy więc prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Kiedy jednak zmagamy się z konkretnym problemem zdrowotnym ważna jest nie tylko ilość wypijanej w ciągu doby wody, ale także jej skład. Po jaką wodę sięgać w przypadku kłopotów z trawieniem?
Jakie kroki należy podjąć, aby zapomnieć o problemach trawiennych? Ważne są tutaj codzienne, zdrowe nawyki:
- unikanie przetworzonej żywności,
- uprawianie sportu,
- rezygnacja z używek,
- unikanie stresu i dbanie o swój dobrostan psychiczny.
Kolosalne znaczenie ma także picie wody, ponieważ to ona zapewnia odpowiednią ilość soków żołądkowych, a także rozprowadza wszystkie składniki z pożywienia do narządów i komórek całego organizmu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: |
Dlaczego warto pić wodę z wysoką zawartością magnezu? Czy wiesz, że dieta przeciętnego Polaka zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na magnez w zaledwie 60-70%? Czytaj więcej > |
Woda na problemy trawienne - jaką wybrać?
W przypadku zaparć i problemów trawiennych najlepiej sięgać po wodę:
- z wysoką zawartością wodorowęglanów (powyżej 600 mg/l), które zapewniają odpowiednie pH między przełykiem a żołądkiem i neutralizują kwas żołądkowy,
- z dużą zawartością siarczanów (250-650 mg/l), które pobudzają perystaltykę jelit, poprawiają ukrwienie błony śluzowej i mają naturalne działanie przeczyszczające,
- bogatą w magnez, który jest niezbędny do sprawnego trawienia,
- z odpowiednią dawką wapnia, który pełni ważną funkcję w rozkładaniu składników odżywczych.
Istotne są również odpowiednie proporcje powyższych składników, bo to od nich zależy działanie wody, a nawet jej smak czy zapach. Dla przykładu: woda o bardzo dużej mineralizacji (powyżej 4000 mg/l), wysokiej zawartości siarczanów i magnezu będzie charakteryzowała się lekko gorzkim smakiem, do tego będzie miała bardzo silne działanie przeczyszczające. Jeśli więc zależy nam na delikatniejszym efekcie i subtelniejszym wsparciu pracy układu pokarmowego, lepiej wybrać wodę o bardziej optymalnym składzie.
Poniżej przedstawiamy TOP 3 propozycji z naszej oferty, które polecamy na dolegliwości trawienne:
- Donat Mg - dzięki wysokiej zawartości wodorowęglanów niweluje zaparcia i reguluje trawienie, a zawarty w niej magnez (aż 1000 mg/l) pomaga również w walce ze zgagą; woda jest stosunkowo neutralna pod względem smaku i można bezpiecznie pić ją na co dzień, a jej dobroczynny wpływ na trawienie potwierdzony został naukowo.
- Zajecicka Horka - czeska, gorzka woda lecznicza o bardzo dużej zawartości siarczanów, wodorowęglanów i magnezu, ma silne działanie przeczyszczające; może być stosowana przez długi czas, na przykład w stanach pooperacyjnych jelit, podczas długiego leżenia czy przy hemoroidach.
- Zuber - woda lecznicza, bardzo bogata w wodorowęglany; można stosować ją w leczeniu chorób przemiany materii, ponieważ obniża poziom cukru we krwi, zwiększa spalanie tłuszczów i powoduje spadek wagi ciała.
Jak pić wodę przy problemach trawiennych?
Wiemy już, jaki skład powinna mieć woda, która zapewni naszym jelitom odpowiednie wsparcie i które produkty spełniają te wymogi. Zatrzymajmy się jednak na jeszcze jednej kwestii, która ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego - sposobie picia wody. Aby zapewnić sobie jak najlepsze efekty, warto pić wodę w temperaturze pokojowej, pierwszą szklankę spożywając na czczo. Zimna woda, choć dla wielu osób jest smaczniejsza, zwęża naczynia krwionośne, co utrudnia wchłanianie. W przypadku cieplejszego płynu jest odwrotnie - naczynia krwionośne się rozszerzają, więc organizm może przyswoić więcej zawartych w wodzie składników mineralnych. Tym samym działanie wody jest silniejsze i efekty bardziej widoczne.
Kłopoty trawienne dotykają bardzo wiele osób, a walka z tym problemem powinna być prowadzona na różnych frontach. Picie odpowiedniej wody jest jednym tych rozwiązań, które mogą przynieść naszym jelitom dużą ulgę. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego zawsze należy skonsultować się z lekarzem, a przed sięgnięciem po wodę typowo zdrowotną (bardzo silnie zmineralizowaną) również poznać opinię specjalisty.
