Polub nas w mediach społecznościowych aby nie przegapić informacji o promocjach i nowościach

Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Facebooku Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Instagramie Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na YouTube Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata w Google

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają wodorowęglany zawarte w wodzie? 0
Jaki wpływ na nasze zdrowie mają wodorowęglany zawarte w wodzie?

Woda mineralna jest źródłem wielu potrzebnych nam pierwiastków. Wiemy, że pijąc butelkę ulubionej Muszynianki albo Borjomi, wzbogacamy swoją dietę o takie cenne makroelementy, jak magnez, wapń, sód, potas czy jod. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że stanowią one zaledwie 20% wszystkich zawartych w wodzie składników mineralnych. Ich większość to wodorowęglany (HCO3), których w litrze wody wysokozmineralizowanej może znajdować się nawet ponad 1500 mg!

 


 

Jakie wodorowęglany wpływają na nasz organizm?

Wodorowęglany to związki, które naturalnie występują w ludzkim organizmie. Jedną z ich najważniejszych funkcji jest utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej, która zmienia się pod wpływem procesów metabolicznych. Wodorowęglany mają właściwości alkalizujące – neutralizują kwasy. Jakie ma to znaczenie dla naszego samopoczucia?

 

Zakwaszenie organizmu to problem, którym współcześnie dotyka wiele osób. Stres, nieprawidłowa dieta, używki, brak aktywności fizycznej to czynniki, które sprzyjają zaburzeniom równowagi kwasowo-zasadowej. Objawami takiego stanu mogą być bóle głowy, mięśni, wzdęcia, zgaga, pogorszenie stanu skóry, zmęczenie, problemy z koncentracją.

 

Rozwiązaniem tych problemów jest zmiana stylu życia, ale jeśli chcemy szybko poczuć się lepiej, możemy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę związków o odczynie zasadowym. Należą do nich zawarte w wodzie, bardzo szybko przyswajalne wodorowęglany.
 

wodorowęglany w wodzie

 


 

Jak wodorowęglany wspomagają metabolizm?

Wodorowęglany neutralizują m.in. działanie kwasu żołądkowego. Takie działanie zawartych w wodzie związków mineralnych jest bardzo korzystne dla osób cierpiących na nadkwasotę czy chorobę wrzodową. Woda mineralna szybko łagodzi takie nieprzyjemne dolegliwości, jak refluks żołądkowo-przełykowy. Działa przeciwzapalnie i sprzyja procesom trawiennym.

 

Picie wód takich, jak Chateldon lub VHC Barcelona, zwykle wskazane jest w początkowych stadiach cukrzycy. Wodorowęglany powodują obniżenie stężenia glukozy we krwi, jednocześnie stymulując produkcję insuliny.

 

Po wysokozmineralizowaną wodę warto sięgać także po intensywnym wysiłku fizycznym. Ze względu na swoje właściwości alkalizujące wodorowęglany neutralizują nadmiar kwasu mlekowego, który powstaje w mięśniach. Dzięki wypiciu wody możemy więc uniknąć bolesnych zakwasów.

 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

ILE PIĆ W CIĄGU DNIA? JAKIE PŁYNY ZAPEWNIAJĄ WŁAŚCIWE NAWODNIENIE?

Czy wiecie, że ludzki organizm aż w 60% składa się z wody? Znajduje się ona w każdej z naszych tkanek, a wręcz w każdej komórce! Bez niej nie mógłby zajść żaden z życiowych procesów. Czytaj więcej >

 

wodorowęglany neutralizują nadmiar kwasu mlekowego

 


 

Które wody mineralne są dobrym źródłem wodorowęglanów?

Dużej dawki wodorowęglanów dostarczają wody o wysokim stopniu mineralizacji. Do najbardziej zasobnych w HCO3 należą:

 

Najwięcej wodorowęglanów znajdziemy w wodach leczniczych – zawierających więcej niż 4000 miligramów składników mineralnych na litr. Przykładami takich wód są: Dużej dawki wodorowęglanów dostarczają wody o wysokim stopniu mineralizacji. Do najbardziej zasobnych w HCO3 należą:

 

 

wody o wysokim stopniu mineralizacji

 


 

Czy nadmiar wodorowęglanów jest szkodliwy?

Ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych (w tym – wodorowęglanów) takie wody, jak Donat Mg czy Zuber, nazywa się leczniczymi. Oznacza to, że mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, ale – jak każdy produkt zawierający substancje czynne – szkodzą w nadmiarze.

 

Wodorowęglany zmieniają równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Dlatego włączenie do codziennej diety wody leczniczej skonsultujmy z lekarzem rodzinnym. Z całą pewnością nadmiaru wodorowęglanów muszą unikać osoby mające niedokwasotę.

 

Bez konsultacji możemy sięgać po wody wysokozmineralizowane (zawierające 1501-4000 miligramów składników mineralnych na litr). Jednak, mimo dobroczynnych właściwości takich smakowitych wód, jak Vidago czy Cana Royal, powinniśmy pić je z umiarem. W codziennej diecie wodnej łączmy je z wodami o niskim stopniu mineralizacji.

 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

WODA KOKOSOWA - NAPÓJ BEZ WAD!

Nawadnia lepiej niż woda, jest słodka choć prawie nie zawiera cukru, kochają ją gwiazdy i sportowcy, chroni nas przed chorobami, dba o nasze zdrowie, urodę i o wcięcie w talii oraz o dobry nastrój? Czytaj więcej >

 

diety wody leczniczej

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium