Producent
Rodzaj karbonizacji wody
Opakowanie
Poziom pH
Łączna mineralizacja TDS mg/l
Zawartość magnezu
Zawartość wapnia
Zawartość potasu
Zawartość wodorowęglanów
Zawartość krzemionki
Wody prezentujące się w tej kategorii zawierają co najmniej 200 mg/l siarczanów. Siarczany naturalnie występujące w wodzie mogą korzystnie oddziaływać na układ pokarmowy i trawienie oraz stymulować pracę jelit oraz wątroby. Ponadto mogą zwiększać aktywność insuliny, co jest pomocne we wczesnym i średnim stadium cukrzycy typu II.
Dowiedz się więcej na temat mineralizacji wód w artykule "Naturalna woda mineralna – co to znaczy wedle przepisów prawa?".
- 1
- |
- 2
Woda bogata w siarczany
Woda, aby mogła zostać oznaczona jako zawierająca siarczany, musi zawierać je co najmniej w ilości 200 mg/l. Czym właściwie są siarczany i skąd biorą się w wodzie? Siarczany to pochodne kwasu siarkowego (VI) - H2SO4, zawierające anion SO4²⁻, których obecność w podziemnych złożach wody jest naturalna — są uwalniane do wody m.in. w wyniku naturalnych procesów geologicznych, takich jak wymywanie skał osadowych. Ich źródłem mogą być minerały takie jak m.in. gips, gips bezwodny (anhydryt) czy baryt. Woda mineralna może zawierać np. MgSO4 (siarczan magnezu) czy CaSO4 (siarczan wapnia).
Woda bogata w siarczany — właściwości
Woda bogata w siarczany jest często wykorzystywana jako wsparcie w leczeniu różnorodnych schorzeń. Jest stosowana w krenoterapii (terapii polegającej na piciu wód leczniczych), inhalacjach oraz niekiedy w kąpielach leczniczych. Wody, które zawierają dużo siarczanów, są też źródłem kluczowych minerałów o właściwościach leczniczych, dzięki czemu są cenione przez osoby, które szukają naturalnych metod na poprawę zdrowia i samopoczucia.
Woda bogata w siarczany ma działanie przeczyszczające, żółciopędne i żółciotwórcze, stymuluje motorykę jelit, wspomaga trawienie i przemianę materii. Wspomaga leczenie zaparć, niestrawności, chorób zapalnych z objawami dermatologicznymi (np. łuszczycy), chorób stawów i niektórych schorzeń układu oddechowego.
Mówiąc o właściwościach wody bogatej w siarczany, nie można zapomnieć o smaku — jeśli stężenie siarczanów jest wysokie, może pojawić się lekko cierpki posmak.
Właściwości wody bogatej w siarczany są tutaj omówione ogólnie, natomiast należy pamiętać, że każda woda z dużym stężeniem siarczanów jest inna i różni się składem chemicznym. Właśnie dlatego dobór wody zawsze powinien być indywidualny i dostosowany do konkretnego celu terapeutycznego.