Producent
- 808 Water (2)
- Acqua Armani (2)
- Acqua Filette (4)
- Acqua Levico (2)
- Acqua Maxim's Fashion (2)
- Acqua Panna (7)
- Acqua Plose (2)
- Agua de Benassal (1)
- Andes Mountain Water (2)
- Åre Water (2)
- AurA Natural Gold Water (3)
- Breeze Mist Water (1)
- Cana Royal (1)
- Cisowianka (12)
- Contrex (1)
- Dolomia (6)
- Evian (11)
- Fiji (4)
- Fiuggi (2)
- Font d'Or (2)
- Fromin (6)
- Gerolsteiner (1)
- Haage (4)
- Harrogate (9)
- Hepar (1)
- Hildon (2)
- Humana (1)
- Iceberg Water (1)
- Icelandic Glacial (13)
- Id'eau (1)
- Jan (1)
- Jermuk (1)
- Kinga Pienińska (4)
- La Sasse (1)
- Lauretana (3)
- Levissima (1)
- Lofoten Arctic Water (4)
- Lurisia (3)
- Mazowszanka (2)
- Mehrner Quelle (1)
- Montarcher (2)
- Nałęczowianka (2)
- NEUE Water (1)
- Numen Premium Water (1)
- Orezza (1)
- Oxygen (1)
- Perrier (7)
- Rodowita (2)
- Solan de Cabras (4)
- Sole (2)
- Theoni (1)
- Thonon (1)
- Valais Excellence (2)
- Velleminfroy (4)
- Vittel (3)
- Volvic (2)
- Voss (3)
- Wossa (2)
Rodzaj karbonizacji wody
Pojemność
Opakowanie
Łączna mineralizacja TDS mg/l
Zawartość magnezu
Zawartość sodu
Zawartość wapnia
Zawartość potasu
Zawartość wodorowęglanów
Zawartość krzemionki
Woda nisko sodowa to rodzaj wody, który zawiera niską zawartość sodu. Sód jest minerałem obecnym w różnych żywnościach i napojach, a jego nadmiar może być niezdrowy dla niektórych osób, takich jak osoby z nadciśnieniem tętniczym. Woda nisko sodowa jest szczególnie polecana dla osób, które chcą ograniczyć spożycie sodu w diecie. Wybierając wodę nisko sodową, można zredukować ilość dostarczanego sodu bez rezygnacji z nawodnienia organizmu. Przed wyborem odpowiedniego rodzaju wody zaleca się zapoznanie z etykietą produktu, aby sprawdzić dokładne wartości sodu.
Dowiedz się więcej na temat mineralizacji wód w artykule "Naturalna woda mineralna – co to znaczy wedle przepisów prawa?".
W kategorii wód nisko sodowych zawierają się wody o poziomie sodu niższym niż 20 mg/l. Sód jest minerałem obecnym w różnych żywnościach i napojach, a jego nadmiar może źle wpłynąć na stan zdrowia oraz mieć negatywne skutki dla osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze. Woda nisko sodowa jest szczególnie polecana dla osób, które chcą ograniczyć spożycie sodu w diecie.
Woda niskosodowa
Sód (Na) jest pierwiastkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ jest kluczowym minerałem odpowiadającym za utrzymanie równowagi osmotycznej i kwasowo-zasadowej, przewodnictwo nerwowe oraz wiele innych procesów jak np. aktywowanie enzymów trawiennych (amylazy ślinowej) czy wydzielanie soków trawiennych w żołądku. Niedobór sodu (hiponatremia) w lekkim stopniu może powodować objawy takie jak m.in.: bóle i zawroty głowy, osłabienie i zaburzenia funkcji poznawczych. W dzisiejszych czasach jednak większym problemem jest hipernatremia, ze względu na to, że w większości spożywanych przez nas pokarmów znajduje się sól kuchenna (NaCl).
Dla wielu ludzi — szczególnie tych z problemami zdrowotnymi — nadmiar sodu może być szkodliwy, dlatego poleca się im dietę ubogą w ten pierwiastek, w skład której powinna wchodzić woda niskosodowa. Picie wody niskosodowej zapewnia odpowiednie nawodnienie bez ryzyka zwiększenia stężenia sodu w organizmie. Niskosodowa woda jest doskonałym wyborem dla szerokiego grona konsumentów nie tylko ze względu na ograniczoną zawartość sodu, ale także ze względu na neutralny smak.
Woda niskosodowa — dla kogo jest dobrym wyborem?
W czyjej diecie powinna znaleźć się woda o niskiej zawartości sodu? Nadmiaru sodu powinny unikać osoby:
-
z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ nadmiar tego pierwiastka w diecie może potęgować problem
-
z chorobami układu krążenia i ze zwiększonym ryzykiem rozwinięcia chorób sercowo-naczyniowych
-
cierpiące na choroby nerek i ze zwiększonym ryzykiem rozwinięcia tych chorób oraz powstania kamieni nerkowych — nadmiar sodu znacząco obciąża nerki
-
ze skłonnościami do obrzęków (niski poziom sodu w organizmie pomaga zapobiegać retencji wody)
-
najmłodsze, które mogą być bardziej wrażliwe na wahania poziomu elektrolitów
Wiemy już, że ze względu na wymienione wyżej schorzenia i czynniki ryzyka, niektórym osobom zalecana jest wyłącznie woda niskosodowa. Dla kogo jeszcze jest dobrym wyborem? Czy można ją pić tylko w przypadku problemów zdrowotnych? Oczywiście, że nie — wodę niskosodową poleca się także zdrowym osobom, które preferują wody o neutralnym smaku.
Woda niskosodowa — rodzaje
Mogłoby się wydawać, że picie wody niskosodowej oznacza znaczące ograniczenie wyboru wód, ale nic bardziej mylnego! W kategorii "wody niskosodowe" może znaleźć się wiele wariantów wód, które możemy podzielić na grupy:
-
ze względu na pochodzenie — wody mineralne, wody źródlane, wody artezyjskie, wody lodowcowe oraz wody deszczowe
-
ze względu na nasycenie dwutlenkiem węgla — wody niegazowane, lekko gazowane, gazowane i silnie gazowane
-
ze względu na zawartość składników mineralnych — oligomineralne, niskozmineralizowane, średniozmineralizowane oraz wysokozmineralizowane
-
ze względu na pH — kwaśne, alkaliczne i wysokoalkaliczne
-
ze względu na rodzaj opakowania — w butelkach szklanych, PET i aluminiowych o różnych pojemnościach
-
ze względu na smak — wody bez dodatków i wody smakowe.
Jak widać, jeżeli chodzi o rodzaj wody, z zestawienia wód niskosodowych wyeliminowane są właściwie jedynie wody lecznicze — niskosodowa woda nie jest jednoznaczna z monotonią!
Podajmy kilka konkretnych przykładów wód niskosodowych dla zobrazowania różnorodności: woda mineralna niegazowana Evian, woda artezyjska wysokozmineralizowana Cana Royal, woda gazowana Dolomia, woda lodowcowa Icelandic Glacial o smaku kwiatu bzu, woda wysokoalkaliczna Acqua Panna, Acqua Levico — oligomineralna woda niskosodowa... Rodzaje można wymieniać w nieskończoność!
Wody niskosodowe — podsumowanie informacji
Wody niskosodowe są idealne dla osób, które chcą lub muszą ograniczyć podaż sodu w diecie, najczęściej z przyczyn zdrowotnych (zbyt wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby nerek, obrzęki). Stosując dietę ubogą w sód, nie trzeba rezygnować z ulubionej wody — w sklepie Woda Moda, w kategorii "niskosodowe" znajdziesz wodę mineralną, artezyjską, lodowcową, źródlaną, o różnych stopniach nasycenia CO₂, stopniach mineralizacji i poziomach pH. Zapewniamy, że znajdziesz coś dla siebie!