Producent
Rodzaj karbonizacji wody
Opakowanie
Poziom pH
Łączna mineralizacja TDS mg/l
Zawartość magnezu
Zawartość sodu
Zawartość wapnia
Zawartość potasu
Zawartość wodorowęglanów
Zawartość krzemionki
Woda lecznicza to specjalny rodzaj wody, która posiada udowodnione właściwości zdrowotne i jest stosowana w celach terapeutycznych. Jej skład chemiczny i mineralny jest unikalny i zawiera się powyżej 4000 mg/l. Woda lecznicza jest wykorzystywana w balneologii, hydroterapii i inhalacji, gdzie może przynosić korzyści dla skóry, układu mięśniowo-szkieletowego, układu oddechowego czy ogólnego stanu zdrowia. Wybór odpowiedniej wody leczniczej powinien być konsultowany z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię w zależności od potrzeb pacjenta.
Dowiedz się więcej na temat mineralizacji wód w artykule "Naturalna woda mineralna – co to znaczy wedle przepisów prawa?".
- 1
- |
- 2
Wody lecznicze — wysoka mineralizacja jako wsparcie zdrowia
Naturalne wody mineralne lecznicze to wody podziemne, które zawierają duże ilości rozpuszczonych składników mineralnych (nie mniej niż 1000 mg/l), są czyste pod względem mikrobiologicznym i chemicznym, a ich działanie prozdrowotne jest potwierdzone długotrwałą obserwacją oraz badaniami klinicznymi. Pozostałe kryteria, które mogą zakwalifikować wodę do kategorii wód leczniczych wg ustawy "Prawo geologiczne i górnicze" z dnia 9 czerwca 2011 roku to: posiadanie w składzie jonu żelazawego w ilości co najmniej 10 mg/l, jonu jodkowego (co najmniej 1 mg/l), jonu fluorkowego (co najmniej 2 mg/l), siarki dwuwartościowej (co najmniej 1 mg/l), niezwiązanego dwutlenku węgla (co najmniej 250 mg/l), kwasu metakrzemowego (co najmniej 70 mg/l), radonu (co najmniej 74 Bq/l).
W zależności od składu naturalna woda lecznicza mineralna może różnie wpływać na organizm człowieka. Dzięki temu, po uprzedniej analizie składu, możemy dobierać wody do stanu zdrowia osoby, która wymaga kuracji. Wody lecznicze mogą m.in. wspierać trawienie, przemianę materii, układ nerwowy, układ krwionośny, a nawet wpływać na kondycję mięśni, stawów i skóry. Woda lecznicza powyżej 4000 TDS (Total Dissolved Solids — suma rozpuszczonych substancji stałych) może być dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów minerałów w organizmie, co pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i może wesprzeć układ immunologiczny. Bardzo wysoki poziom mineralizacji (woda lecznicza 4000 TDS i więcej) nadaje wodzie prozdrowotnych właściwości, ale należy pamiętać, że minerały w zbyt dużej ilości mogą zadziałać wręcz przeciwnie — zaburzyć homeostazę, wywołać nieprzyjemne objawy ze strony układu trawiennego, obciążyć nerki itp. Właśnie dlatego nie należy stosować wód leczniczych w dużych ilościach, w celu gaszenia pragnienia, a jedynie jako dodatek do codziennej diety wodnej. Mineralna woda lecznicza do picia powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcją zawartą na opakowaniu.
W zależności od dolegliwości lekarz może zalecić picie konkretnego rodzaju wody leczniczej, inhalacje wodą leczniczą lub kąpiele lecznicze. Picie wody leczniczej w ramach kuracji nazywamy krenoterapią. Krenoterapia jest często praktykowana w uzdrowiskach i kontynuowana przez pacjentów przez pewien czas po powrocie do domu, zgodnie z zaleceniami lekarza.
W kategorii 'lecznicze' w naszym sklepie umieściliśmy lecznicze wody mineralne powyżej 4000 TDS. Zachęcamy do przeczytania opisów poszczególnych produktów — zamieściliśmy tam szczegółowe informacje o składzie chemicznym oraz zastosowaniu konkretnych wód.
Rodzaje wód leczniczych
W zależności od składu mineralnego można dokonać podziału wód leczniczych na kilka rodzajów. Według wcześniej wspomnianej ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. wyróżnia się: wody żelaziste, wody fluorkowe, wody jodkowe, wody siarczkowe, wody krzemowe, wody radonowe, wody kwasowęglowe oraz szczawy. Zarówno wody kwasowęglowe, jak i szczawy, są klasyfikowane na podstawie ilości niezwiązanego CO₂ w składzie — wody kwasowęglowe zawierają go w ilości większej lub równej 250 mg/l, a jeśli wolny dwutlenek węgla występuje w ilości co najmniej 1000 mg/l, mówimy o szczawach.
Wody lecznicze na poprawę zdrowia — korzyści zdrowotne płynące z picia wód leczniczych
Wysokozmineralizowana woda lecznicza może mieć korzystny wpływ na organizm. W zależności od składu chemicznego wyróżnia się między innymi wody lecznicze na trawienie, na układ nerwowy, na układ moczowy, układ krążenia, do kuracji zewnętrznych (np. na choroby skóry) itp. Warto jednak zaznaczyć, że wody lecznicze mogą być stosowane jako wsparcie terapii poszczególnych chorób, a nie jako główny środek leczniczy.
Woda lecznicza dla zdrowia układu pokarmowego (np. Zuber) pomaga przy zaburzeniach trawienia, w walce z wrzodami żołądka i dwunastnicy itp. Woda, która zawiera magnez i wapń (np. woda lecznicza Słotwinka czy Szczawa I) może działać odprężająco, wspomagać układ nerwowy oraz pomagać w walce z osteoporozą. Naturalna woda mineralna lecznicza może przynieść ulgę przy zapaleniu dróg moczowych, zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych (np. Borjomi). Ponadto odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb woda lecznicza 4000 TDS i powyżej może być stosowana w celu uzupełnienia kluczowych minerałów i pierwiastków śladowych (np. Donat Mg dla uzupełnienia niedoborów magnezu, Hanna dla uzupełnienia niedoborów jodu).
Mówiąc ogólnie, picie wód leczniczych (w odpowiedniej ilości i zgodnie z zaleceniami!) może wspomagać odporność, zwalczać przykre objawy chorób oraz podnosić ogólną kondycję organizmu zarówno w aspekcie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.