Odbierz 5% rabatu na zakupy!
Podaj adres e-mail aby otrzymać wiadomość z kodem rabatowym.
Podając email wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych dla celów marketingowych i zgadzasz się na kontakt za pośrednictwem email lub/i telefoniczny. Administratorem Twoich danych osobowych jest PROFIPRO - Paweł Kamiński.

Polub nas w mediach społecznościowych aby nie przegapić informacji o promocjach i nowościach

Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Facebooku Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Instagramie Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na YouTube Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata w Google

Szkodliwość butelek PET – fakt czy mit?
Szkodliwość butelek PET – fakt czy mit?
Ekologia nigdy nie miała dla nas tak wielkiego znaczenia, jak obecnie. Coraz lepiej rozumiemy, jak bardzo nasza działalność zmienia środowisko naturalne. Wiemy też, co możemy zrobić, by zapobiec niebezpiecznym dla przyszłości planety zmianom klimatycznym. Nasze intuicyjne przekonania w kwestii ekologii nie zawsze jednak okazują się zgodne z faktami, na które wskazują badania naukowe. Jednym z silniej utrwalonych w naszej świadomości mitów jest przeświadczenie o szkodliwości butelek PET, które – jak sądzimy – powinniśmy zastępować opakowaniami szklanymi czy kartonowymi. Czy rzeczywiście lepiej kupić ulubioną wodę mineralną w szklanej butelce?


Magnez i wapń w wodzie

Butelka plastikowa PET - Borjomi

 


 

Mit: Butelki PET są bardziej szkodliwe dla środowiska niż inne opakowania

Spośród wszystkich opakowań to butelki PET – w całym cyklu swojego „życia” (od wydobycia surowca, przez produkcję, po recykling i ponowne wykorzystanie) – mają najmniejszy wpływ na środowisko. Dlaczego?
  • Do wykonania butelki PET potrzeba stosunkowo niewiele surowca. Przykładowo, plastikowa butelka o pojemności litra waży zaledwie 25 g, podczas gdy szklana około o,5 kg!
  • Butelki PET są lekkie. Dzięki temu ich transport jest bardziej ekologiczny niż w przypadku np. szklanych opakowań (zużywa się mniej paliwa).
  • W porównaniu ze szklanymi, butelki PET zajmują niewiele miejsca, zwłaszcza te o kwadratowym przekroju (np. w przypadku marek Icelandic Glacial czy Fiji), co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni przy transporcie i magazynowaniu.
  • Produkcja i recykling butelek PET wiąże się z dużo niższą emisją CO2 niż obróbka szkła czy aluminium – odbywa się w niższych temperaturach, czyli przy mniejszym zużyciu energii.
Butelki PET, w których sprzedaje się wody mineralne, najczęściej wykonane są zgodnie ze standardami pozwalającymi na ich łatwe przetworzenie i ponowne wykorzystanie. Na przykład producent wody Evian deklaruje, że przynajmniej 25% jego butelek pochodzi z recyklingu (podobnie jak w przypadku polskiej wody Rodowita), a od roku 2025 posługiwać się będzie wyłącznie opakowaniami rPET (100% plastiku pochodzącego z recyklingu). Z kolei Icelandic Glacial jest pierwszą marką wody mineralnej, która uzyskała certyfikat Carbon Neutral (zerowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery), a już od tego roku ma być sprzedawana wyłącznie w butelkach w 50% pochodzących z recyklingu.

 

Ile pić w ciągu dnia?

Butelka wody Evian z recyklingu


 

Mit: Butelki PET szkodzą zdrowiu, ponieważ zawierają toksyczne związki chemiczne i stanowią źródło mikroplastiku.

Plastikowe butelki wyprodukowane zgodnie ze standardami obowiązującymi w UE nie zawierają żadnych związków, które wchodząc w reakcję ze sprzedawaną w nich wodą, mogłyby wpływać negatywnie na nasze zdrowie.

Sceptycy podkreślają, że w składzie butelek PET znajduje się toksyczny aldehyd octowy. To naturalny związek, który obecny jest w wielu produktach, w tym – spożywczych. Jego nadpodaż może nam zaszkodzić, podobnie jak nadmiar cukru czy soli w diecie. W plastiku znajdują się jednak znikome, całkowicie dla nas bezpieczne ilości aldehydu octowego – mniejsze niż w winie, owocach czy serach.

Mikroplastik to niewidoczne gołym okiem cząsteczki, które uwalniają się z wielu przedmiotów z tworzyw sztucznych i – według niektórych badaczy – przedostawszy się do organizmu człowieka, mają negatywny wpływ na zdrowie. Ta teza nie została jednoznacznie potwierdzona. Przede wszystkim jednak głównym źródłem mikroplastiku nie są butelki PET, ale np. syntetyczne tkaniny czy opony samochodowe.

Szklane butelki


 

Mit: Nic nie zaśmieca środowiska równie bardzo, jak plastikowe opakowania jednorazowego użytku.

Butelki PET – porzucone w lasach czy unoszące się na powierzchni oceanów – mocno rzucają się w oczy. Niemniej, według aktualnych badań, w Europie tylko 19% wyrzucanych opakowań jest z plastiku. Gospodarstwa domowe dostarczają przy tym znikomy odsetek plastikowych odpadów, bo zaledwie 1 % ogólnej ilości śmieci. Zdecydowanie więcej wyrzucamy papieru i szkła. Problem zaśmieconego środowiska nie tkwi w samych butelkach PET, ale w tym, jak nimi gospodarujemy. To przedmioty, które można poddać wielokrotnemu recyklingowi. Tylko od naszej woli zależy, czy wyrzucimy je do kosza na surowce wtórne, czy też – gdy przestaną nam być potrzebne – porzucimy w przypadkowym miejscu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium