Polub nas w mediach społecznościowych aby nie przegapić informacji o promocjach i nowościach

Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Facebooku Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Instagramie Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na YouTube Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata w Google

Które opakowania na wodę są najbardziej ekologiczne?

0
Które opakowania na wodę są najbardziej ekologiczne?

Które opakowania na wodę są najbardziej ekologiczne?

Coraz większą wagę przykładamy do ekologii i coraz bardziej świadomie dokonujemy zakupów. Zwracamy uwagę już nie tylko na skład wybieranych produktów, ale też na ich opakowanie. Preferujemy te, które wykonane zostały z certyfikowanych surowców i nadają się do recyklingu. W miarę możliwości korzystamy z opakowań wielorazowego użytku, a co najmniej takich, które ulegają szybkiej biodegradacji. To bardzo słuszny trend, choć w niektórych przypadkach wymaga kompromisów. Ulubionej wody mineralnej Acqua Panna (ani żadnej innej) nie możemy przecież kupić na wagę, ani nawet w ekologicznym papierowym pudełku. Do wyboru mamy butelki PET lub szklane, puszki oraz opakowania Tetra Pak. Które z nich są najbardziej ekologiczne?

 


Woda mineralna w szklanych butelkach

Za najbardziej ekologiczne opakowanie na wodę – a przy tym najbardziej estetyczne (wystarczy spojrzeć na butelkę Sole Arte) – uchodzą szklane butelki. To rozwiązanie bezpieczne dla zdrowia, bo szkło w żadnych warunkach nie wchodzi w reakcję z zawartością. Dzięki temu w fabrycznie zamkniętej butelce woda zachowuje wszystkie swoje cenne właściwości.

 

Szkło można przetwarzać w nieskończoność. Jeśli trafi na wysypisko, rozkłada się bardzo długo, ale nie zanieczyszcza przy tym gleby. Do produkcji szklanych butelek potrzeba jednak stosunkowo dużo surowca. Zajmują też one dużo miejsca w transporcie i podczas magazynowania, a ich przetwarzanie jest energochłonne. Ślad węglowy takich butelek jest większy niż plastikowych.

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

NA CZYM POLEGA WATER PAIRING?

Zwyczaj degustowania wody w taki sam sposób jak wina czy innych szlachetnych trunków, który narodził się we Włoszech, powoli zyskuje popularność także nad Wisłą. Nie tak dawno temu wodę dzieliliśmy niemal wyłącznie na gazowaną i niegazowaną, nie przykładając wagi do jej smaku, pH czy stopnia mineralizacji. Czytaj więcej >

 

Woda mineralna w opakowaniach Terta Pak


Woda mineralna w butelkach PET

Plastikowe opakowania mogą zawierać bisfenol A, który przenika do żywności, a w organizmie prowadzi np. do zaburzeń hormonalnych. Producenci najlepszych wód mineralnych, np. Icelandic Glacial, deklarują, że ich opakowania są wolne od toksycznej substancji. Wciąż jednak są szkodliwe dla środowiska – w przypadku niewłaściwej utylizacji rozkładają się setki lat.

 

Butelki PET nie są pozbawione zalet. Są lżejsze od szklanych, zajmują mniej miejsca, dzięki czemu ich transport i magazynowanie wiążą się ze stosunkowo niską emisją gazów cieplarnianych. Mniej energochłonny jest też recykling plastiku. Gdyby wszystkie butelki PET trafiały do odpowiednich koszy na śmieci, a nie do lasu, mogłyby okazać się bardzo ekologicznym rodzajem opakowań.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

TOP WÓD MINERALNYCH DLA KANCELARII PRAWNICZYCH

Zwyczaj degustowania wody w taki sam sposób jak wina czy innych szlachetnych trunków, który narodził się we Włoszech, powoli zyskuje popularność także nad Wisłą. Nie tak dawno temu wodę dzieliliśmy niemal wyłącznie na gazowaną i niegazowaną, nie przykładając wagi do jej smaku, pH czy stopnia mineralizacji. Czytaj więcej >

 

WProducenci wód mineralnych a ekologia

 


Woda mineralna w aluminiowych puszkach

Wodę mineralną w puszkach to rzadkość, ale zdarza się to nawet w przypadku tak szlachetnych marek, jak Borjomi. Aluminiowe opakowania są bardzo lekkie, wytrzymałe, zajmują niewiele przestrzeni. Produkcja aluminium z boksytu wiąże się jednak z ingerencją w naturalne ekosystemy i ze sporym nakładem energii. Recykling puszek także jest dość energochłonny.

 

Puszki aluminiowe ulegają biodegradacji latami, więc porzucone w przypadkowym miejscu, zanieczyszczają środowisko. Warto jednak zaznaczyć, że stanowią one odpad o największym procencie recyklingu (co może być zasługą funkcjonowania skupów aluminium), bo „drugie życie” dostaje aż 80% opakowań. Co więcej, aluminium można przetwarzać wielokrotnie.

 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Najlepsza woda mineralna dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Czy wiesz, że w przeliczeniu na kilogram masy ciała zapotrzebowanie na wodę u dzieci jest ponad trzykrotnie większe niż u osób dorosłych? Odpowiednie nawadnianie organizmu to konieczność, niezależnie od wieku, ale w przypadku najmłodszych niedobory wody dają znać o sobie najszybciej i mogą być bardzo niebezpieczne. Czytaj więcej >

 

Woda mineralna w aluminiowych puszkach

 


Woda mineralna w opakowaniach Terta Pak

Na opakowania typu Tetra Pak zdecydował się m.in. producent wody Healsi – tej samej, która dostępna jest w designerskich butelkach w kształcie brylantu. Skąd ten pomysł? Tetra Pak nie cieszy się najlepszą sławą jako produkt wielowarstwowy – złożony m.in. z plastiku i aluminium. Warstwy te są niezbędne, by taki produkt, jak woda, można zapakować w karton.

 

Mimo, że Tetra Pak generuje te same problemy, co puszki i plastikowe butelki, ilość tych surowców jest w tym przypadku znikoma. W skład opakowania wchodzi przede wszystkim zarówno łatwy do recyklingu, jak i biodegradowalny karton. Szwedzki twórca marki Tetra Pak nieustannie pracuje nad zmniejszeniem śladu węglowego swojego produktu.

 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Woda mineralna a woda filtrowana

Woda z kranu przez wiele lat cieszyła się w Polsce złą sławą. W obawie przed jej niekorzystnym wpływem na zdrowie zawsze piliśmy ją przegotowaną. Niektórzy w ogóle rezygnowali z korzystania z tzw. kranówki do celów spożywczych, zastępując ją butelkowaną wodą mineralną. Czytaj więcej >

 

Woda mineralna w butelkach PET

 


Producenci wód mineralnych a ekologia

Jak widać, każdy typ opakowań ma swoje wady i zalety. Trudno wskazać, który jest najlepszy, bo żaden nie jest w pełni przyjazny dla środowiska. Trzeba jednak przyznać, że producenci wód mineralnych konsekwentnie wdrażają proekologiczne rozwiązania. Właściciele marek Icelandic Glacial czy Highland Spring używają wyłącznie plastikowych butelek z surowców z recyklingu (rPET). Inni producenci – np. Evian czy Fiji – deklarują, że osiągną taki cel do 2025 roku.

 

Wiele firm poszukuje alternatywnych sposobów dystrybucji wody – w dużych opakowaniach, które pozwalają na długo zachować jej mikrobiologiczną czystość i właściwości fizykochemiczne. Niemal każdy z producentów najlepszych wód mineralnych może wykazać się czynnym zaangażowaniem w ochronę środowiska, na przykład w rozwój odnawialnych źródeł energii.

 

Niezależnie od proekologicznej działalności producentów wody mineralnej kluczową kwestią pozostaje postawa jej konsumentów. Wrzucając puszkę do kosza na śmieci, zapobiegamy zanieczyszczeniu lasów czy oceanów. Segregując opakowania, umożliwiamy ich ponowne wykorzystanie. Takie działania znacznie bardziej służą naszej planecie niż rozstrzyganie dylematu, czy lepsza jest woda Perrier w szklanej, czy w plastikowej butelce.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Picie wody a odporność na bakterie i wirusy

Picie wody kojarzy nam się przede wszystkim z upałami. W chłodne dni znacznie chętniej sięgamy po rozgrzewającą herbatę, a butelka ulubionej wody Evian nie wydaje się tak kusząca, jak w środku lata. Nie zapominajmy jednak, że właściwego nawodnienia potrzebujemy przez cały rok, a żaden napój nie służy temu lepiej niż woda mineralna. Czytaj więcej >

 

Woda mineralna w szklanych butelkach

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium