Polub nas w mediach społecznościowych aby nie przegapić informacji o promocjach i nowościach

Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Facebooku Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Instagramie Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na YouTube Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata w Google

Kto powinien pić wodę z wysoką zawartością jodu?

0
Kto powinien pić wodę z wysoką zawartością jodu?

Kto powinien pić wodę z wysoką zawartością jodu?

Jod jest jednym z wielu pierwiastków niezbędnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jego niedobory mogą mieć szereg poważnych skutków zdrowotnych. Doskonałym sposobem na wzbogacenie codziennej diety o odpowiednie dawki jodu jest picie wody mineralnej z wysoką zawartością tego pierwiastka. Kto i dlaczego powinien po nią sięgać? W których z dostępnych na rynku wodach mineralnych znajduje się najwięcej jonów jodu?

 


Niedobory jodu u Polaków

Jod zaliczany jest do mikroelementów, czyli pierwiastków, których w codziennej diecie musi się znaleźć stosunkowo niewiele, bo mniej niż 100 mg. Przeciętne dobowe zapotrzebowanie na jod u dorosłej osoby wynosi zaledwie 150 µg (mikrogramów). Mimo to – jak wykazały przeprowadzone pod koniec XX wieku badania – bardzo wielu Polaków ma niedobory tego pierwiastka. Problem ten nie dotyczy tylko mieszkańców obszarów nadmorskich, gdzie jod występuje w dużym stężeniu w powietrzu.

 

W związku z powszechnym niedoborem jodu w diecie Polaków w 1997 roku wprowadzono w naszym kraju obowiązek jodowania soli kuchennej. Jednak obecnie Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje ograniczanie jej spożycia, ponieważ nadmiar sodu w diecie stał się przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia tętniczego i nowotworów. Z tego względu powinniśmy jak najczęściej sięgać po takie naturalne źródła jodu, jak ryby morskie czy zielone warzywa (np. brokuły, szpinak).

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

JAKA WODA JEST NAJLEPSZA DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ?

Woda jest niezbędna do życia każdemu człowiekowi. Jej odpowiednia podaż jest szczególnie istotna dla kobiet ciężarnych i młodych mam, które karmią piersią. Czytaj więcej >

Rola jodu w organizmie człowieka

 


Woda mineralna jako źródło jodu

Nie każdy lubi ryby, a szpinak dla wielu osób jest koszmarem z dzieciństwa i do dziś nie przechodzi im przez gardło. Na szczęście świetnym źródłem jodu jest także woda jodkowa, czyli woda mineralna, która z natury zawiera w sobie co najmniej 1 mg jonów jodu na litr. To więcej niż nasze dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Nadmiar jodu może być równie szkodliwy, jak jego niedobór. Dlatego po wody jodkowe – zaliczane do wód leczniczych – należy sięgać po konsultacji z lekarzem.

 

Do wysokiej jakości jodkowych wód mineralnych należą: Wszystkie z tych wód pochodzą z najczystszych, bogatych w biopierwiastki, rodzimych źródeł, m.in. z terenów Gorczańskiego Parku Narodowego i z Uzdrowiska Ciechocinek. Są orzeźwiające, lekko słone w smaku, znakomicie podkreślają walory wytrawnych posiłków. W niewielkich ilościach z powodzeniem można włączać je do codziennej diety wodnej.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

W JAKIM SZKLE PODAJEMY WODĘ?

Woda jest nam niezbędna do życia. Dziennie potrzebujemy wypić około 2-2,5 litra płynów, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Nawadnianie organizmu to jednak nie tylko życiowa konieczność. Czytaj więcej >

 

Woda mineralna jako źródło jodu


Rola jodu w organizmie człowieka

Spożywanie odpowiedniej ilości jodu ma tak ogromne znaczenie przede wszystkim dlatego, że jego niedobór zaburza prawidłową pracę tarczycy. Jod jest niezbędny do produkcji jej hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny), które z kolei warunkują większość zachodzących w ludzkim organizmie procesów. Hormony tarczycy uczestniczą w podziale komórek, więc są nam nieodzowne już na etapie życia płodowego. Zapotrzebowanie na jod u kobiet ciężarnych jest o połowę wyższe od przeciętnego, a w okresie karmienia piersią osiąga wartość 290 µg. W pierwszych latach życia dzieci, by mogły prawidłowo się rozwijać, potrzebują około 100 µg jodu na dobę.

 

Niedobory jodu mogą skutkować:
  • sennością, przewlekłym zmęczeniem, brakiem energii,
  • obniżeniem sprawności intelektualnej,
  • spadkiem odporności,
  • osłabieniem popędu płciowego, problemami z płodnością,
  • spowolnieniem przemiany materii, przybieraniem na wadze,
  • podwyższonym poziomem cholesterolu,
  • pogorszeniem stanu skóry, włosów i paznokci.
W związku z powyższym regularne picie wód jodkowych wskazane jest przede wszystkim przy niedoczynności tarczycy. Pozostałe osoby mogą bezpiecznie sięgać po szklaneczkę Hanny albo Krystynki, o ile lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań.

 

Niedobory jodu u Polaków

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium