Polub nas w mediach społecznościowych aby nie przegapić informacji o promocjach i nowościach

Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Facebooku Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Instagramie Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na YouTube Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata w Google

Jaki wpływ na zdrowie mają zawarte w wodzie siarczany? 0
Jaki wpływ na zdrowie mają zawarte w wodzie siarczany?

Jaki wpływ na zdrowie mają zawarte w wodzie siarczany?

Jeśli należysz do osób, które świadomie komponują swoją dietę, czytają etykiety produktów i starannie wybierają te, które najlepiej posłużą ich zdrowiu, z pewnością wiesz, że woda pitna nie jest po prostu tlenkiem wodoru o wzorze H2O. Woda pobierana z czystych, naturalnych źródeł może zawierać nawet 70 różnych składników! Większość z nich jednak występuje w tak niewielkich ilościach, że nie ma żadnego wpływu na ludzki organizm. W praktyce na nasze zdrowie wpływa 10 spośród obecnych w wodzie składników mineralnych. Jedne z nich to siarczany.

 Kontrowersyjna obecność siarczanów w wodzie pitnej

Jon siarczanowy (SO₄²⁻) jest resztą kwasową kwasu siarkowego. Biorąc pod uwagę, że kwas siarkowy jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność siarczanów w wodzie pitnej może wydawać się niepokojąca. Słuszność takiego wniosku zdają się potwierdzać przepisy Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którymi zawartość siarczanów w wodzie wodociągowej nie może przekraczać 250 mg/l. Większa ilość może wpływać niekorzystnie na walory organoleptyczne wody (nadawać jej gorzki posmak), a także działać odwadniająco i podrażniać układ pokarmowy. Co więcej, siarczany są przyczyną korozji systemów wodociągowych. Dlaczego zatem obecność siarczanów w wodzie mineralnej uznawana jest za zaletę, a wody siarczanowe (zawierające 250-600 mg/l siarczanów) zaliczane są do leczniczych?

 

 

Woda siarczanowa jest dla organizmu źródłem siarki

 


Źródła jonów siarczanowych zawartych w wodzie

Jony siarczanowe trafiają do wody na różne sposoby. Te w wodach wodociągowych pochodzą przede wszystkim z zanieczyszczeń przemysłowych, np. z tzw. kwaśnych deszczów. W niewielkim stężeniu nie są dla nas toksyczne, niemniej mamy do czynienia z roztworem kwasu siarkowego. Siarczany w wodach mineralnych pochodzą ze skał osadowych. Jony siarczanowe uwalniają się w wodzie z soli kwasu siarkowego, będących nośnikiem takich korzystnych dla zdrowia makroelementów, jak wapń, magnez czy potas. Podobnie jak w przypadku innych wód leczniczych, spożywanie takiej wody siarczanowej, jak Donat Mg (zawartość siarczanów 2200 mg/l, woda lecznicza), powinno mieć uzasadnienie zdrowotne i odbywać się pod kontrolą lekarza. Niemniej obecność siarczanów w wodzie mineralnej jest dla nas bardzo korzystna.

 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

JAKĄ WODĘ POSTAWIĆ NA WIELKANOCNYM STOLE?

Już wkrótce Wielkanoc – kolejna, jaką przyjdzie nam przeżyć w rzeczywistości naznaczonej pandemią COVID-19. W ubiegłym roku nie wszyscy zasiedli przy świątecznym stole z najbliższą rodziną. Czytaj więcej >

Wpływ wód siarczanowych na organizm człowieka

 


Wpływ wód siarczanowych na organizm człowieka

O wpływie zawartych w wodzie mineralnej siarczanów na zdrowie można mówić wtedy, gdy ich stężenie wynosi powyżej 250 mg/l. Do wód siarczanowych należą np. San Pellegrino 420 mg/l (średnio zmineralizowana) czy Vytautas 990 mg/l (lecznicza). Spożywanie takiej wody może:
  • wpłynąć korzystnie na przemianę materii – siarczany stymulują pracę wątroby i przyspieszają perystaltykę jelit, dzięki czemu przeciwdziałają takim problemom, jak niestrawność czy zaparcia,
  • łagodzić stany zapalne dróg moczowych i stany nieżytowe jelit,
  • zwiększać aktywność insuliny, a tym samym obniżać poziom cukru we krwi – siarczany są pomocne we wczesnych i średnich stadiach cukrzycy typu II.

 

Pamiętajmy także, że woda siarczanowa jest dla organizmu źródłem siarki – pierwiastka, który odgrywa w organizmie bardzo ważną rolę. Jest m.in. nieodzowny w procesach metabolicznych, współtworzy białka będące budulcem skóry, włosów i paznokci, wpływa na pracę gospodarki hormonalnej, a pośrednio – na nasze samopoczucie.

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

WODA ALKALICZNA - RANKING TOP 10

Na rynku znajduje się szeroki wybór wód butelkowanych. Woda to dużo bardziej złożona substancja, niż mogłoby się wydawać niejednemu konsumentowi nalewającemu bezbarwną ciecz do szklanki. Czytaj więcej >

 

Przeciwwskazania do picia wody siarczanowej

 


Przeciwwskazania do picia wody siarczanowej

Zawartość siarczanów w większości wód mineralnych jest na tyle nieduża, że niemal obojętna dla organizmu przy prawidłowo zbilansowanej diecie wodnej. Można je pić niezależnie od stanu zdrowia. Picia wód zawierających 250-600 mg/l siarczanów muszą unikać osoby cierpiące na niewydolność nerek, choroby sercowo-naczyniowe lub ostre stany zapalne w przewodzie pokarmowym. Pozostali mogą korzystać z walorów wód siarczanowych po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, pamiętając, że stężenie siarczanów przekraczające 600 mg/l może wywołać biegunkę.

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium