Menu kurtynowe

Jak czytać etykiety na wodzie butelkowanej?

0
Butelka wody borjomi

W dzisiejszych czasach wybór artykułów spożywczych na sklepowych półkach może przyprawić o zawrót głowy. Dotyczy to także wody butelkowanej, która w sklepach wielkopowierzchniowych często wypełnia całą alejkę. Dziesiątki producentów, kilka rodzajów produktów jednej marki – jak spośród tego ogromu wybrać wodę dobrej jakości, odpowiednią do swoich potrzeb? Najważniejszym krokiem w kierunku świadomych, trafnych wyborów zakupowych jest nawyk czytania etykiet produktów.

 Jak nie dać się zwieść etykietom z butelek wody?

Wszyscy zwracamy uwagę na opakowania produktów, ale zwykle tylko pobieżnie. To spora oszczędność czasu podczas zakupów, lecz na dłuższą metę możemy zapłacić za to zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Nie zawsze opłaca nam się kierować przy wyborze wody tymi szczegółami etykiety, które najbardziej rzucają się w oczy, np.:
  • zachęcającym napisem „woda z serca gór” (to żadna gwarancja, że mamy do czynienia z produktem z wysokiej jakości źródła),
  • zdjęciem ulubionego sportowca (to jedynie dowód, że producent wody dba o sprawny marketing),
  • rekomendacją Państwowego Zakładu Higieny (w Polsce wszystkie produkty spożywcze muszą zostać dopuszczone do sprzedaży przez PZH).
Najcenniejsze dla nas informacje to te, które zapisane są małym drukiem, często tylko na odwrocie etykiety.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Czy należy pić wodę podczas treningu?

Każdy, kto uprawia sport – wyczynowo czy okazjonalnie – miał okazję zauważyć, że podczas wzmożonego wysiłku pragnienie odczuwa się silniej niż zazwyczaj. To oczywiście konsekwencja intensywnej utraty wody. Ten podstawowy składnik ciała nieustannie wydalany jest z oddechem, potem czy moczem. Czytaj więcej >

 

  Butelka wody mineralnej na korze

 


Podstawowe informacje o wodzie butelkowanej

Gwarancją jakości wody są oznaczenia, których obecność na etykiecie reguluje Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. Wybierajmy „naturalne wody mineralne”, „naturalne wody źródlane” lub „wody stołowe”, czyli takie, które nie mogą zawierać składników toksycznych w stężeniach szkodliwych dla zdrowia. Producent takiej wody musi zamieścić na etykiecie cenne informacje na temat jej jakości – z jakiego ujęcia pochodzi i jakim procesom uzdatniania została podana.

 

O tym, czym różnią się od siebie „naturalna woda mineralna”, „naturalna woda źródlana” i „woda stołowa”, napisaliśmy w osobnym artykule. Dowiesz się z niego także, że najwięcej informacji o wybieranym produkcie znajdziemy na etykietach wody mineralnej. Producent ma bowiem obowiązek dokładnie określić ilość składników mineralnych rozpuszczonych w litrze takiego napoju. To dla nas istotne o tyle, że woda nie tylko nawadnia organizm, ale może też być znakomitym źródłem niezbędnych do życia pierwiastków.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 faktów na temat wody

Woda towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Sięgamy po nią instynktownie, gdy zmusza nas do tego pragnienie. Mamy świadomość, że bez niej jesteśmy w stanie przeżyć zaledwie kilka dni. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej mówi się o zdrowym trybie życia, nikt nie ma też wątpliwości, że spośród wszystkich płynów to właśnie woda służy nam najlepiej i nie można zastąpić jej kawą czy colą. Czytaj więcej >

 

Serce z dłoni z butelka wody mineralnej

 


Czego dowiemy się z etykiet wody mineralnej?

Zgodnie z wyżej wzmiankowanym Rozporządzeniem ministra zdrowia naturalne wody mineralne nazywa się:
  • niskozmineralizowanymi – zawierają nie więcej niż 500 mg składników mineralnych na litr, tak jak np. woda Fiji,
  • średniozmineralizowanymi – zawierają 500-1500 mg składników mineralnych na litr, tak jak np. woda San Pellegrino,
  • wysokozmineralizowanymi – zawierają więcej niż 1500 mg składników mineralnych na litr, tak jak np. woda Chateldon.

 

Szczególnym przypadkiem wód wysokozmineralizowanych są wody lecznicze (np. Donat Mg), które zawierają więcej niż 4000 mg składników mineralnych na litr. To, którą z wód mineralnych powinniśmy wybrać, zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

 

Szczegółowe dane na temat ilości poszczególnych jonów w wodzie znajdują się zwykle na odwrocie etykiety produktu. Jednak nawet bez ich analizy możemy dowiedzieć się, czy dana woda cechuje się wysoką zawartością określonego składnika. Jeśli ilość danego pierwiastka ma istotny wpływ na jego bilans w codziennej diecie, z przodu etykiety widnieje stosowna informacja, np. „zawiera magnez” albo „zawiera wapń”.

 

Z etykiety dowiemy się także oczywiście, czy mamy do czynienia z wodą gazowaną czy niegazowaną. Starajmy się wybierać te z naturalną zawartością dwutlenku węgla (takie jak np. woda Perrier). Wbrew obiegowym opiniom, picie wody gazowanej może być korzystne dla zdrowia, o ile nie jest ona sztucznie nasycona CO2.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jakie są zasady tworzenia diety wodnej?

Woda najskuteczniej zaspokaja pragnienie, które odczuwamy znacznie częściej niż głód, dlatego wszyscy pijemy ją każdego dnia. Często jednak nie zastanawiamy się przy tym, w jaki sposób oddziałuje ona na nasze organizmy, nawet jeśli mamy świadomość, że odpowiednie nawodnienie niezbędne jest do utrzymania większości procesów życiowych. Czytaj więcej >

 

 

 

Szklana butelka wody mineralnej voss

 


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, czytając etykiety?

Na etykietach wody znajdziemy informację na temat materiałów, z których wykonane zostało jej opakowanie. Zwracajmy uwagę, czy wybieramy butelki, które powstały z recyklingu i które można ponownie przetworzyć. Pamiętajmy, że świadomych wyborów zakupowych powinniśmy dokonywać nie tylko w trosce o własne zdrowie, ale i o środowisko naturalne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Wody wg alfabetu
Nowości
Promocje
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium