Polub nas w mediach społecznościowych aby nie przegapić informacji o promocjach i nowościach

Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Facebooku Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na Instagramie Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata na YouTube Śledź WodaModa.pl - najlepsze wody świata w Google

Czy picie wody może spowolnić postęp demencji?

0
Czy picie wody może spowolnić postęp demencji?

Demencja, czyli postępujące obniżanie się sprawności umysłowej, to zespół objawów spowodowanych uszkodzeniami mózgu. Do zwyrodnienia komórek nerwowych i ich stopniowego obumierania dochodzi zwykle w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera). Najczęściej dotykają one osoby po 65 roku życia.

 

Demencja wiąże się z pogorszeniem takich funkcji, jak logiczne myślenie, pamięć, uwaga, zdolność uczenia się mowa, orientacja w czasie i miejscu. Objawy te są dotkliwe zarówno dla chorego, jak i jego otoczenia. Mitem jest jednak stwierdzenie, że demencja to nieuchronna konsekwencja starzenia się. Wiele osób dożywa późnej starości, ciesząc się sprawnym umysłem. Specjaliści są zgodni, że jednym z czynników, który temu sprzyja, jest… picie wody!

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Co to jest woda strukturalna i czy powinniśmy ją pić?

Osiągnięcia nauki i postęp technologiczny pozwoliły nam opanować metody uzdatniania wody, dzięki którym możemy pić ją bezpiecznie. W wielu krajach – w tym w Polsce – obowiązują przepisy, na mocy których zarówno woda butelkowana, jak i ta w kranach, musi spełniać bardzo wysokie standardy. Czytaj więcej >

 

  Czy picie wody może spowolnić postęp demencji?

 


Woda jako lekarstwo na demencję

Jak dotąd nie wynaleziono lekarstwa, które powodowałoby regenerację komórek nerwowych. Jeśli obumierają, to – według aktualnego stanu wiedzy – nieodwracalnie, a na ich miejsce nie powstają nowe. Dlatego stwierdzenie, że demencję można wyleczyć, jest z gruntu fałszywe. Tam, gdzie bezsilna jest współczesna medycyna, nie pomoże także picie wody. A jednak często można spotkać się z tezą, że odpowiednie nawadnianie organizmu to niezawodna recepta na sprawny umysł.

 

Woda znakomicie służy profilaktyce demencji! Nie może wprawdzie cofnąć zmian neurodegeneracyjnych, ale z wielu względów spowalnia ich postęp. Wdrożenie prawidłowej diety wodnej niekiedy pozwala nawet na odstawienie leków. Osoby, które mimo zaawansowanego wieku mają sprawny umysł, łączy to, że odpowiednio dużo i często piją!

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 MITÓW NA TEMAT WODY

Jeszcze parę dekad temu ludzie nie przykładali większej wagi do jakości spożywanych posiłków. Obecnie coraz więcej mówi się o zdrowym stylu życia, na który składają się między innymi określone nawyki żywieniowe. Czytaj więcej >

 

Woda jako lekarstwo na demencję

 Jak picie wody oddziałuje na mózg?

Jak wiadomo, ludzki organizm w około 60–70% składa się z wody. W przypadku mózgu woda to aż 82% jego masy! Właśnie dlatego pierwszymi objawami odwodnienia są bóle głowy czy pogorszenie funkcji poznawczych. Za to wypicie choćby szklanki wody w krótkim czasie podnosi sprawność umysłową o kilkanaście procent.

 

Niedobory wody powodują zmniejszanie się komórek mózgowych, a z czasem ich obumieranie. Odwodnienie osłabia też przewodnictwo nerwowe, tym samym obniżając szybkość i jakość myślenia. Wieloletnie zaniedbania w kwestii picia wody mogą więc stać się powodem rozwoju demencji, a co najmniej znacząco się do niego przyczynić. I odwrotnie – picie wody sprzyja aktywności połączeń nerwowych, dzięki czemu pozostają one sprawne na dłużej.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 FAKTÓW NA TEMAT WODY

Woda towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Sięgamy po nią instynktownie, gdy zmusza nas do tego pragnienie. Mamy świadomość, że bez niej jesteśmy w stanie przeżyć zaledwie kilka dni. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej mówi się o zdrowym trybie życia, nikt nie ma też wątpliwości, że spośród wszystkich płynów to właśnie woda służy nam najlepiej i nie można zastąpić jej kawą czy colą. Czytaj więcej >

 

  Jak picie wody oddziałuje na mózg?

 Picie wody a sprawność umysłu

Woda nie tylko utrzymuje komórki nerwowe w dobrym stanie. Na sprawność umysłu wpływa też na inne sposoby. Przede wszystkim niedobory wody powodują zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, co oznacza, że m.in. układ nerwowy nie jest „zasilany” odpowiednimi dawkami magnezu czy potasu – pierwiastków odpowiedzialnych za sprawność przewodnictwa nerwowego. Warto przy tym zauważyć, że takie wody mineralne, jak Cana Royal lub Chateldon, są znakomitym źródłem elektrolitów.

 

Odwodnienie wpływa negatywnie na pracę układu krążenia, a w konsekwencji powoduje gorsze ukrwienie (natlenowanie, odżywienie) wszystkich tkanek. Całe ciało staje się mniej sprawne, co prowadzi do obniżenia aktywności. Tymczasem udowodniono, że wszelka aktywność (ruchowa czy intelektualna) stymuluje pracę mózgu i spowalnia starzenie się!

 

Reasumując, woda nie jest cudownym lekarstwem na zaawansowane procesy związane z obumieraniem komórek nerwowych mózgu. Prawidłowo skomponowana dieta wodna, obejmująca stosowne ilości płynów zasobnych w składniki mineralne, może jednak znacząco spowolnić postęp demencji, a nawet zapobiec wystąpieniu dotkliwych objawów chorobowych.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Źródła wody mineralnej

Co to jest woda mineralna? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się banalna. W świadomości wielu konsumentów to ten produkt, który – w odróżnieniu od tzw. kranówki – jest butelkowany i dostępny na sklepowych półkach. Czytaj więcej >

 

  Picie wody a sprawność umysłu

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium