
Nowy rok szkolny to zawsze wyzwanie, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Pierwsi muszą zapomnieć o wakacyjnym lenistwie i dostosować się do sztywnego planu lekcji. Drudzy - zadbać, by ich pociechy każdego dnia miały w plecakach nie tylko książki i zeszyty, ale też zdrowe drugie śniadanie. Jednym z dylematów jest kwestia wody, którą dzieci będą pić w ciągu dnia. Która woda będzie najlepszym wyborem?
Woda w śniadaniówce - tak czy nie?
Zdrowe nawyki żywieniowe warto kształtować od małego, bo takie działanie z pewnością zaowocuje w przyszłości. Pogląd ten jest bliski nie tylko lekarzom i dietetykom, ale także coraz większemu gronu rodziców, którzy świadomie rezygnują z podawania dzieciom słodyczy i ograniczają wysoko przetworzone produkty. Również w przypadku napojów wyraźnie widać zmianę - w szkolnych plecakach coraz częściej owocowe soki czy kolorowe i pełne cukru napoje zastępowane są przez wodę. Dlaczego właśnie na nią warto postawić? Ponieważ doskonale nawadnia i gasi pragnienie, co w przypadku ruchliwych i pełnych energii uczniów jest na wagę złota. Ponadto nie zawiera ona substancji słodzących, barwników i innych dodatków, które mogą negatywnie wpłynąć na młody organizm, za to posiada w swoim składzie cenne dla zdrowia pierwiastki, jak magnez, wapń czy potas.
Jaką wodę wybrać dla ucznia podstawówki?
Zalety picia wody przez dzieci są dla wielu rodziców oczywiste, jednak gdy przychodzi do wyboru konkretnego produktu, to w ich głowach pojawia się pytanie: co wybrać? Znalezienie idealnej wody do śniadaniówki nie jest trudne pod warunkiem, że weźmie się pod uwagę kilka kwestii:
- stopień mineralizacji
Najlepszym wyborem jest woda średniozmineralizowana, ponieważ zawiera cenne składniki mineralne w odpowiednich dla dzieci proporcjach. Wody niskozmineralizowane mogą mieć w składzie zbyt mało pierwiastków, pozytywnie wpływających na koncentrację dziecka (np. magnezu). Wody wysokozmineralizowane często mają natomiast w swoim składzie znaczne ilości sodu i innych składników, mogących obciążyć młody organizm.
- nasycenie CO2
Wbrew powszechnej opinii woda niegazowana nie jest wcale zdrowsza od gazowanej, dlatego też tutaj wybór zależy od indywidualnych preferencji pociechy. Młodsze dzieci, jak zerówkowicze czy uczniowie klas I-III, zwykle jednak wolą wodę bez gazu, bo nie lubią uczucia musujących w buzi bąbelków.
- rodzaj opakowania
Delikatne obchodzenie się z plecakiem i jego zawartością to ostatnie, na co dzieci zwracają uwagę w szkole. Dlatego też w przypadku dzieci wczesnoszkolnych szklane butelki nie są najlepszą opcją. Dobrym rozwiązaniem jest PET, czyli bardzo powszechne butelki z tworzywa sztucznego. Są one lekkie, wygodne i mniej podatne na uszkodzenia. Niestety są mało przyjazne środowisku, dlatego ich zakup może kłócić się z proekologiczną postawą. Najbardziej optymalnym wyborem są praktyczne butelki aluminiowe, ale póki co niewielu producentów wody oferuje taki wariant opakowania.
- wielkość opakowania
Dzieci spędzają w szkole wiele godzin, więc wody nie powinno im w ciągu dnia zabraknąć. Małe butelki o pojemności 0,33 litra mogą być niewystarczające - 500 ml to bezpieczne minimum. Kiedy jednak w planie lekcji znajduje się w-f, klasa ma zaplanowaną dłuższą wycieczkę lub prognozowane są upały, to warto dać dziecku więcej wody i postawić na butelkę o pojemności 700 ml.
Nasze propozycje wody do śniadaniówki ucznia podstawówki:
Przygotowywanie do szkoły drugiego śniadania to ważny rytuał w domach uczniów szkoły podstawowej. Rodzice starają się włożyć do śniadaniówki produkty, które nie tylko będą smaczne i pożywne, ale także zdrowe. Czysta, średniozmineralizowana woda w praktycznym opakowaniu będzie świetnym uzupełnieniem owoców i apetycznych kanapek, a z uwagi na brak cukru czy sztucznych dodatków - nie zaburzy ich smaku, a jedynie ugasi dziecięce pragnienie.